Velikonoční jarmark – 17. března 2018Velikonoční jarmark ani v zimním počasí neměl chybu...

Velikonoční jarmark za zimního počasí První prodejci se v sobotu 17. března začali, proti předchozím velikonočním jarmarkům, sjíždět do Linhartov až o půl sedmé. V tuto roční dobu méně obvyklé sněžení ve spojení s mínusovými teplotami vykonalo své. Jízda po namrzlých silnicích vyžadovala zvýšenou opatrnost. Meteorologové měli pravdu.
 

Kastelán jakoby zapomněl na dobré vychování. Místo obvyklého potřepávání pravicemi s chystajícími se obchodníky se věnoval především odklízení sněhu, sypání dlažby na nádvoří a chodníků před zámkem solí. 
 

 
Přesto, že se shrnováním sněhu za nepříjemně vlhce mrazivého počasí začal již v noci, měl dost sil rozdávat úsměvy na každou stranu. Jak by také ne, když se s většinou prodejců po těch letech zná osobně a těšil se i z návštěvy několika prodejců zcela nových.
 


Desítka původně přihlášených prodejců nakonec kvůli špatně sjízdným cestám a neustupující chřipce po řádné omluvě nepřijela. I tak mohlo být 1 111 návštěvníků s nabídkou zboží od „zbývajících“ šedesáti tvůrců uměleckých předmětů, beránků, kraslic, pomlázek, dřevěných hraček, šperků, pleteného oblečení, aranžovaných květin, svíček, masných výrobků, trdelníků, frgálů, medoviny, dobré kávy a všeho možného dalšího souvisejícího s tématikou blížících se Velikonoc naprosto spokojeno. 
 

 

Kdo si nenechal ujít před necelými třemi měsíci bohatě navštívený jarmark vánoční a přijel na sobotní velikonoční, mohl mít podle plných parkovišť se zasněženými auty pocit, že se na zámku na chvilku zastavil čas. Samozřejmě tomu tak není. 
 


Jen co kastelán poděkoval osobně všem spolupracovníkům za pomoc při zajišťování hladkého průběhu Velikonočního jarmarku, jen co v duchu poslal poděkování všem prodejcům, že vydrželi na zámku přes chladné ovzduší, už začal zase přemýšlet, co musí udělat zítra, pozítří, za týden, do měsíce, do doby zahájení další zámecké turistické sezóny. Nebojte se, máte se opět na co těšit. V dostatečném předstihu vás o tom budeme informovat.

Celý text a 69 fotografiíi k nahlédnutí - klikněte ZDE.

Foto a text Karel Knapp


Podaří se ustanovit albrechtický rekord v pletení nejdelší pomlázky?...

Kdo zná pana Jana Handlíře z Města Albrechtic, dobře ví, že umí výborně plést velikonoční pomlázky. Každoročně je prodává na Velikonočním linhartovském jarmarku (letos je 17. března od 9 do 16 hodin).
 

S panem Handlířem na vrbové proutí do Holčovic...

Kromě toho už několik let učí plést „tatary“ také děti z albrechtické základní školy. Letos tomu nebude jinak, s jednou zajímavostí. Děti z pátých tříd se pod vedením pana Handlíře pokusí v úterý 27. března 2018 na místním náměstí vytvořit rekord „O nejdelší albrechtickou pomlázku“.
 

Jak plést pomlázku? Pan Handlíř vám poradí...

Zúčastnit se může každý, tedy i vy. Kdo plést neumí, může přijít povzbuzovat. A kde sehnal mistr v pletení pomlázek dostatečné množství proutí? Stačí se podívat na připojené krátké video. Tak držme palce, ať se rekord podaří.

Videa a text Karel Knapp


Velikonoční jarmark – 17. března 2018

Velikonoce… Začínají vždy v neděli po prvním úplňku v rovnodennosti. Letos vycházejí na 1. dubna. Když se mluví o Velikonocích, každého z nás napadne něco jiného.

Jarmark může začít třeba hned

Kastelán Jaroslav Hrubý hlásí: „Pro zdárný průběh letošního Velikonočního jarmarku je již vše připraveno.“ A to do zahájení chybí ještě pár dnů.

 

Ateliér Milijarda na zámku v Linhartovech

Manželé Milada a Jaroslav Kundrátovi byli sehraný pár. Jejich díla z ateliéru Milijarda (spojením jména Milada a Jarda) znají lidé nejen doma v Bukovanech na Benešovsku. Své obdivovatele mají za hranicemi okresu, kraje i České republiky. Ano, Milada a Jaroslav byli sehraný pár.

Nahlédněte do zámku v Dívčím Hradě

Renesanční zámek v obci Dívčí Hrad, nacházející se jihozápadně od Osoblahy v okrese Bruntál, je stavbou s bohatou historií, která byla mnohdy veselejší, než je tomu dnes.

Kastelánovi spadla brada

Jestli doopravdy, to nevím. Ale tak lapidárně mi v mailu popsal své nadšení z nedávné návštěvy výtvarníka Vladimíra Vítečka v jeho ostravském ateliéru kastelán Jaroslav Hrubý když viděl, co jeho hostitel umí.

Kastelán a jeho spolupracovníci bilancovali

Leden 2018. Měla by být zima jak řemen. Ale skutečnost všichni denně vidíme na vlastní oči, stejně jako kastelán. Zatím co dětem chybějící sníh určitě vadí, kastelán může být spokojený. Nemusí likvidovat sněhovou nadílku na zámeckém nádvoří a může uklízet a připravovat novou sezónu bez kožichu a palčáků. A má víc času na poslední úvahy, čím ještě doplnit plán akcí pro rok 2018.

Novoroční výšlap na chatu Anna

Nový rok zahájili turisté a příznivci procházek přírodou z TO „Albrechtický puchýř“ již 11. ročníkem „Výšlapu na chatu ANNA“. Počasí přálo, a spíš připomínalo jarní atmosféru, místo té pravé zimní. Teplota 7 – 8 stupňů, jen mírný větřík, to bylo lákavé pro velký počet zájemců o vycházku, a tak se na chatě sešlo 58 místních turistů a 260 zapsaných účastníků jak z Města Albrechtic, tak i z okolních vesnic, ale řada návštěvníků byla až z Opavy a Beskyd.

Krnovské Adventní trhy 2017 právě končí

Těsně před 15. hodinou se začalo v sobotu 9. prosince před ukončením Adventních trhů 2017 krnovské náměstí zaplňovat . U stánků už nebyla taková tlačenice jako v předchozích dnech. Děti využily možnost zazvonit si na „zvonek pro štěstí“ nebo poslat dopis Ježíškovi prostřednictvím „Ježíškovské pošty“.

Sezónu 2017 jsme zakončili s Vojvodou

Ukončení sezóny 2017 s Vojvodou Pátek 8. prosince od 19 hodin patřil zámek v Linhartovech souboru lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic. Jednalo se již o druhé vystoupení tohoto uměleckého tělesa ve výstavní galerii.