Noční prohlídka zámku 19. srpna od 20 hodin...Noční prohlídka? Víc svíček než hvězd na obloze...

Nevěříte? V takovém případě si vše můžete ověřit sami. Stačí přijít na noční prohlídku zámku v sobotu 19. srpna 2017 a mít dobré oči nebo pořádné brýle.

 

Noční prohlídka zámku a zámeckého sklepení...


Těžko si vybrat, co bude jednodušší. Jestli nejdřív počítat hvězdy na letní obloze a pak svíčky osvětlující jako jediný zdroj světla celý zámek od sklepa až „po střechu“ nebo obráceně.
 


Anebo nedělat ani jedno, může být přece zamračeno (snad nebude pršet, to by mohlo pokazit závěrečný ohňostroj) nebo se vám jen nebude chtít. Pak věřte informacím z hvězdárny v Rokycanech i kastelánu Jaroslavu Hrubému, že zatím co na jasném nebi můžeme z jednoho pozorovatelského místa v České republice vidět najednou nejvíc 2 000 až 2 500 hvězd, svíček na zámku bude 8 500. O pět set víc než loni.

Výtvarné objekty od Rudiho Lorenze před instalací... (zvětšení kliknutím)

Kastelán má rád rekordy a překvapení. To by asi chtělo zápis do Guinessovy knihy rekordů! To ale není podstatné. Na co se můžete i se svými dětmi a vnoučaty těšit? Hlavním tahákem zejména bude sklepení, kdy podmořský svět z roku 2015prehistorická zvířata z roku 2016 vystřídá neméně lákavá expozice, pro letošní rok na téma „Vesmír a mimozemské civilizace“. Už jste někdy viděli létající talíř a raketoplán ve sklepě? Ne? Teď budete mít příležitost vše vidět na vlastní oči...

Celý text včetně 15 fotografií ZDE.


Letní kino na nádvoří zámku v Linhartovech...Kastelán Jaroslav Hrubý vymýšlí pořád něco nového. Tentokrát ve spolupráci s panem Tomeškem, ředitelem kina Mír v Krnově. Letní 16-ti milimetrové kino na zámeckém nádvoří. Za špatného počasí pak v zámecké výstavní síni. Promítat se tedy bude v každém případě, vždy v neděli. Poprvé 23. července hned po setmění ve 21 hodin. Na programu je černobílý film Pyšná princezna (vstupné 40 Kč). Další, tentokrát již barevný film, Princezna se zlatou hvězdou na čele, je připravený k potěše milovníků filmového plátna na 13. srpna, začátek ve 20.30 (vstupné 40 Kč). Jako třetí v pořadí a poslední v sezóně 2017 se divákům představí novější barevný film Špunti na vodě. A to 27. srpna od 20 hodin (vstupné 80 Kč).


Zveme vás na zámek. Šestnáct nových expozic...

Těžko asi hledat člověka, který by za svůj život nenavštívil alespoň jednou nějaký historický objekt, hrad či zámek. Co si z takové návštěvy za pár dnů, měsíců nebo let pamatujeme? Děti školou povinné v tom mají jasno. „Tam“ měli velké papuče, které výborně klouzaly po nablýskaných parketách.

Takové prostředí vám nabídnout nemůžeme. Nemáme téměř nic z toho, co bývá obvyklé na jiných zámcích. Linhartovský zámek, nacházející se několik desítek metrů od hranice s Polskem při pravém břehu řeky Opavice mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zůstal po druhé světové válce naprosto zdevastovaný a vyrabovaný... Další podrobnosti a  fotografie ZDE.


Od zámku už není daleko na rozhlednu a pohádkovou stezku...

Prázdniny, to je doba koupání, výletů a procházek. A je jedno, jestli jste u moře anebo jen „doma“. Jestli pro vás platí to poslední a rozhodli jste se navštívit zámek v Linhartovech, pak nebude špatné vědět, kam můžete vyrazit dál. Na kole, autem nebo pěšky. Co by kamenem dohodil je od zámku rozhledna nad Městem Albrechticemi na Hraničním vrchu a od ní už jen kousek začíná u kapličky „Pohádková stezka ke Krtečkově studánce“.

Nenáročná cesta s jedenácti zajímavými zastaveními pro děti, kde mohou plnit různé úkoly. Pohoupat se na jelenovi, házet šišky na cíl, zavolat si na Hejkala, podívat se na ztracený hrad Burkvíz, prolézat bludištěm, vyzkoušet si houpačku, přebíhat po hadovi, pohrát si s vodou u Krtečkovy studánky ... A to jsme nevyjmenovali úplně všechny možnosti. Na konci putování si můžete zazvonit na pohádkový zvoneček. Cesta se dá bez větší námahy zvládnout i s kočárkem. Dospělým se určitě budou líbit výhledy do krásné krajiny i barevnost květin, bodláků a přelétajících motýlů.

Další podrobnosti o rozhledně ZDE a o pohádkové stezce ZDE...