Sezóna zahájena, těšíme se na vaši návštěvu...Sezóna 2017 byla zahájena vernisáží...

Útulné nádvoří zámku v Linhartovech a krásné počasí spolu s úvodním pěveckým vystoupením paní Veroniky Glötzerové, která se poprvé představila s vlastním kytarovým doprovodem a získala nadšený potlesk od všech přítomných, vytvořily v sobotu 20. května příjemnou atmosféru pro zahájení turistické sezóny a Kulturního léta 2017.

Tu ještě umocnila paní Miluše Kaletová, osvědčená moderátorka téměř všech kulturních a společenských akcí pořádaných v zámeckém areálu, svým úvodním slovem, vítajícím nejen vystavující umělce z České republiky, Velké Británie i Polska, jímž patřila úvodní trojvernisáž, ale i ty, kteří pro právě začínající turistickou sezónu zapůjčili nezištně své sbírky rozmanitého obsahu a zaměření pro potěchu malých i velkých návštěvníků z různých koutů České republiky, ale i zahraničí.

 

Průvodkyně slovem neopomněla přivítat také pana místostarostu Martina Špalka. Jemu a celému vedení úřadu vyjádřila poděkování za stálou podporu a spolupráci ze strany města. Místostarosta slova díků opětoval a vyjádřil obdiv nad odváděnou prací kastelánovi Jaroslavu Hrubému a všem, které dokázal „zbláznit“ pro spolupráci.

A teď již stačí přetlumočit slova paní Kaletové, jež občas glosoval Jaroslav Hrubý a krátkými vstupy doplňovali autoři výtvarných prací a vystavovatelé expozic: „Tradičně zahajujeme vernisáží výstav a představení nových expozic.

V hlavních galeriích vystavují - fotograf Christian Davies z Velké Británie. Jde o oceňovaného autora pocházejícího z Essexu, který se zaměřuje na krajinářskou fotografii. Dále paní Lucie Holíková ze Zlína.

Jak sama uvádí, ve svých obrazech se snaží probudit svět rusalek, víl a mýtů. Inspiraci nachází v proměnách přírody a mytologiích. Maluje pastelkami, protože nejlépe vyjadřují její krajinu fantazie.

Stálou součástí expozic je i naše „Dětská galerie“, tentokrát na téma „Cesta pravěkem“. Je to práce Jardy a jeho dětí z výtvarné dílny, kterou má na Základní škole v Městě Albrechticích.

Pozornost návštěvníků si získají v době všude přítomných výrobků z umělých hmot dřevěné hračky od paní Čeledové ze Slušovic. Rozsáhlou sbírku vláčků od pana Grňálka z Opavy symbolicky, jako malou vzpomínku na tatínka, doplňuje miniexpozice elektrických vláčků od Veroniky Glötzerové. Fenomén LEGO znají určitě všichni a expozice je připomínkou toho, co má řada z nás doma, jaké neuvěřitelné věci se z ní dají postavit.

Typově obdobnou stavebnicí, je česká SEVA, za jejíž zapůjčení děkujeme panu Janu Stránskému ze Semil. Dalším českým rodinným stříbrem jsou nafukovací hračky z Fatry Napajedla. Expozici nám zapůjčila paní Kamila Kopáčková z Napajedel. Jako vždy je zajímavá i expozice z Poštovního muzea Praha, která již k zámku neodmyslitelně patří. Tentokrát jde o výstavu pod názvem Známková tvorba Václava Zapadlíka...

Foto a text Karel Knapp

Celý text včetně 99 fotografií je k dispozici ZDE.


Zveme vás k návštěvě šestnácti nových expozic, uvidíte i mamuta...

Těžko asi hledat člověka, který by za svůj život nenavštívil alespoň jednou nějaký historický objekt, hrad či zámek. Co si z takové návštěvy za pár dnů, měsíců nebo let pamatujeme? Děti školou povinné v tom mají jasno. „Tam“ měli velké papuče, které výborně klouzaly po nablýskaných parketách.

Ti odrostlejší se zájmem o historii, kulturu a umění mají vzpomínky cennější. Ale jsou i tací, kterým v paměti zůstaly jen vzpomínky na výborné klobásky a pivo jako křen za nekřesťanské ceny, zatím co jejich drahé polovičky bloumaly chladnými chodbami a nasávaly informace od průvodců o všem, co se kdy v místě událo, v jakém slohu byl vyrobený nábytek, kdo byl autorem obrazů či majitelem rozsáhlé knihovny.

Takové prostředí vám nabídnout nemůžeme. Nemáme téměř nic z toho, co bývá obvyklé na jiných zámcích. Linhartovský zámek, nacházející se několik desítek metrů od hranice s Polskem při pravém břehu řeky Opavice mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zůstal po druhé světové válce naprosto zdevastovaný a vyrabovaný.

Jen shodou šťastných okolností nebyl objekt zbořený. Po zásadní stavební rekonstrukci začal v osmdesátých letech minulého století sloužit několik let jako státní sklad zdravotnického materiálu. Po dalších opravách na přelomu tisíciletí získaly rozsáhlé prázdné prostory, po jejich vymalování a úklidu, především zásluhou kastelána Jaroslava Hrubého, zcela nový, výstavní, výtvarný a kulturní obsah, který se neustále mění.

Expozice střídají expozice. Zámek je místem jarmarků, koncertů, stále obměňovaných výstav renomovaných i začínajících umělců. Akce střídá akci. A právě proto, na rozdíl od jiných zámků, každá i opakovaná návštěva v průběhu sezóny dává možnost vidět vždy něco nového. Výjimkou je stálá a cenná výstava keramických „pajduláků“ od keramika Jana Kutálka, jehož sté výročí narození si právě letos připomeneme i rozšířením již tak rozsáhlé stávající expozice a zámecká obrazárna...

Foto-video a text Karel Knapp

Celý text včetně 63 zvětšitelných fotografií najdete ZDE...


Navštívit můžete Minimuzeum kočárků v M. Albrechticích...

Krátké video vám nabízí prohlídku minimuzea...

Další podrobnosti a kontaktní informace jsou dostupné ZDE...


Linhartovský zámek z vrtulníku...