Velikonoční jarmark – 17. března 2018Velikonoční jarmark - 17. března 2018...

Velikonoce… Začínají vždy v neděli po prvním úplňku v rovnodennosti. Letos vycházejí na 1. dubna. Když se mluví o Velikonocích, každého z nás napadne něco jiného. Počínaje oslavou významných křesťanských svátků a konče prodlouženým víkendem. Co se ale určitě vybaví všem stejně, jsou malované či škrábané kraslice – symboly Velikonoc, které slouží dívkám a ženám jako odměna koledníkům.
 


Kraslice, zdobené různými technikami a hrající nepřebernou škálou barev, budou samozřejmě také součástí prodejní nabídky, včetně dalšího velikonočního zboží, na tradičním, letos již 11. ročníku linhartovského Velikonočního jarmarku. Pořadatelé se na vás budou těšit za lidové dvacetikorunové vstupné v sobotu 17. března 2018 v době od 9 do 16 hodin. Účast potvrdilo přes 60 prodejců, nejvzdálenější z nich je z Českého Těšína. 
 

Krátké video z loňského Velikonočního jarmarku...

Nabídka zboží bude přinejmenším stejně pestrá, jak tomu bylo v předchozích letech - keramické výrobky, výtvory z pediku, skla, dřeva, velikonoční vazby, pomlázky, šperky, dřevěné hračky i výrobky z textilu. I letos v nabídce bude pro všechny k zakoupení dostatek jídla i pití. Ať již ke konzumaci na zámeckém nádvoří, či pro domácí spotřebu. Jitrnice, tlačenky, klobásy, další výrobky z masa, perníčky, frgály, štramberské uši, různé druhy sýrů a kdo ví, co ještě. Prostě je na co se těšit. A jako vždy bude vaše návštěva linhartovského Velikonočního jarmarku příležitostí k neformálním setkáním u něčeho dobrého se známými, přáteli a kamarády. Proto si zapište do svého diáře. Sobota 17. března, jarmark na zámku v Linhartovech. Těšíme se na vaši návštěvu.

Video a text Karel Knapp


Ateliér Milijarda na zámku v Linhartovech...

Manželé Milada a Jaroslav Kundrátovi byli sehraný pár. Jejich díla z ateliéru Milijarda (spojením jména Milada a Jarda) znají lidé nejen doma v Bukovanech na Benešovsku. Své obdivovatele mají za hranicemi okresu, kraje i České republiky. Ano, Milada a Jaroslav byli sehraný pár.
 

Přední český dřevořezbář Jaroslav Kundrát...

Bohužel Jaroslav v minulém roce zemřel. Věnoval se tvorbě dřevěných plastik třicet let. Nejdřív jen jako koníčku, od roku 1989 se začal věnovat své zálibě naplno. Dřívější pohádkové bytosti, kdy mimo jiné pro své děti vyřezal Manku a Rumcajse, s postupující léty vystřídala zvířátka. A tak byste mezi jeho výtvory našli po čarodějnicích, vodnících, ježibabách, čertech, cirkusácích a klaunech hrochy, pejsky, kočky i žirafy.
 

Video: Jindřich Honzík
 
Kolik plastik Jaroslav vyřezal a kolik jich jeho manželka za mnoho let společné práce povrchově upravila, namořila a navoskovala, těžko spočítat. Všechny se vyznačují úsměvným náhledem na život, špičkovým zvládnutím techniky a perfektní povrchovou úpravou. Artefakty, převážně z lipového dřeva, borovice či gabonu, zmíněného výborného pozorovatele života se těší lidé nejen doma v Čechách.
 


Nalézt byste je mohli rovněž v Rakousku, Německu, Anglii i daleké Americe. Svá díla vystavoval samostatně nebo společně na Výstavišti v Holešovicích, v Malostranské besedě, v Kutné Hoře, v Atriu na Žižkově, ale i ve francouzském Štrasburku. To vše je už bohužel minulost. Jak ale mimo jiné uvádí na autorském webu Jaroslava Kundráta paní Milada Kundrátová. Odchodem Jaroslava nekončí Ateliér MILIJARDA. My, kteří jsme zůstali, se budeme snažit udržovat jeho činnost dál.


Tvorba na zakázku už bude samozřejmě chybět, ale vzhledem k tomu, že byl Jaroslav nesmírně pilný člověk, zanechal po sobě rozsáhlou kolekci dílek, jež budeme rádi prezentovat na výstavách… A tak slovo dalo slovo a paní Milada Kundrátová našemu kastelánovi Jaroslavu Hrubému při jeho nedávném výjezdu do Bukovan potvrdila, že se spolu s návštěvníky linhartovského zámku může těšit na výstavu krásných dřevořezeb z tvorby předního českého řezbáře Jaroslava Kundráta.

Foto - web ateliér Milijarda, video - Jindřich Honzík, text Karel Knapp