Výstava fotografií z povodní 1997 od 1. července...
Zveme vás na zámek. Šestnáct nových expozic...

Těžko asi hledat člověka, který by za svůj život nenavštívil alespoň jednou nějaký historický objekt, hrad či zámek. Co si z takové návštěvy za pár dnů, měsíců nebo let pamatujeme? Děti školou povinné v tom mají jasno. „Tam“ měli velké papuče, které výborně klouzaly po nablýskaných parketách.

 

Takové prostředí vám nabídnout nemůžeme. Nemáme téměř nic z toho, co bývá obvyklé na jiných zámcích. Linhartovský zámek, nacházející se několik desítek metrů od hranice s Polskem při pravém břehu řeky Opavice mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zůstal po druhé světové válce naprosto zdevastovaný a vyrabovaný... Další podrobnosti a  fotografie ZDE.

 


Výstava fotografií a dokumentů z povodní 2017, od 1. července...

7. červenec 2017, věřme, bude dnem jako každým jiným. Mysleli si to i lidé před dvaceti lety. Skutečnost byla ale nakonec docela jiná. „Když začíná počátkem července 1997 pršet, nikdo netuší, že déšť způsobí takovou hrůzu.

Kastelán J. Hrubý připravuje fotografie na vernisáž 1. července...

V neděli 6. července je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Všechny zainteresované složky jsou v pohotovosti. V 17 hodin se řeka Opavice začíná vylévat z koryta.

V Hynčicích, Albrechticích a v Opavici u obchodu. Během dne spadlo na jeden metr čtvereční 240 litrů vody, což představuje stoletý srážkový rekord… V horských oblastech Jeseníků spadlo během pěti dnů přes 500 mm srážek.

Příprava fotografií přibližujících povodně 1997 v M. Albrechticích...

Katastrofální povodně se citelně dotkly nejen obyvatel našeho regionu, ale i celé Moravy. Dodnes můžeme vzpomínat na obrovskou vlnu solidarity, materiální i finanční pomoc, které se nám z různých koutů České republiky dostalo...

Celý text včetně II. dílu videa a fotografií ZDE
Nakonec se na rozhlednu neběželo, výhledy byly stejně zajímavé...

Linhartovský zámek, stejně jako svou dvouvěžovou konstrukcí unikátní rozhledna v České republice na Hraničním vrchu, leží na Městském turistickém okruhu. Zatímco zámek láká turisty za jakéhokoliv počasí, při návštěvě rozhledny je počasí důležité. V sobotu 10. června se ale moc nevyvedlo. Na tento den připravil Městský úřad Město Albrechtice pod vedením místostarosty Martina Špalka již III. ročník netradiční soutěže běhu na rozhlednu pod názvem „Město běží na věže“.

Soutěž určená pro všechny sportovce a do jisté míry i recesisty bez rozdílu věku, kteří chtějí vyhrát a zároveň se nebojí prohrát. Pro odvážlivce, kteří by si troufli co nejrychleji zdolat 149 schodů a překonat tak 25 výškových metrů, by čekalo v cíli vítězství v případě, kdyby všechny plány pořadatelů nepřekazilo počasí. Vítr, silný a vytrvalý déšť zhatily plány jak organizátorům, tak odvážným amatérským sportovcům. Klání muselo být z bezpečnostních důvodů zrušeno. Kdo se ale dostavil a i přes nepřízeň počasí vystoupal až na vrchol rozhledny, nelitoval. I mlhavé počasí nabízelo zajímavé výhledy do okolní krajiny. Náhradní termín běhu byl určen na konec prázdnin, případně počátek září.


Navštívit můžete Minimuzeum kočárků v M. Albrechticích...

Krátké video vám nabízí prohlídku minimuzea... Další informace ZDE