Vernisáž 30. června 2018 v 18 hodin

 
Náhledové plakáty můžete zvětšit kliknutím ZDE...


Slavnostní zahájení potřinácté a přitom zase jiné...

Slavnostní zahájení potřinácté a přitom zase jiné Řeč je o zahájení turistické sezóny 2018 na zámku v Linhartovech. V sobotu 12. května se podruhé v letošním roce zaplnily zámecké prostory návštěvníky. Bylo jich samozřejmě míň než při první letošní akci – dubnovém Velikonočním jarmarku, ale i dobrá pětistovka účastníků na zahájení zámecké sezóny, to při takové příležitosti také zrovna není málo.

Příjemně naladěné návštěvníky na nádvoří zámku úderem desáté hodiny přivítala paní Miluše Kaletová, která stejně jako v předchozích letech moderovala i celý průběh slavnostního zahájení s úvodní vernisáží vystavených fotografií krnovského fotografa Jiřího Sebery, obrazů od Růženy Urbanové z Bruntálu, fotografií Dvojky na dvou kolech Giro d´ Italia – Praha, obrazů a fotografií od polských autorek Anny Ksiežak, Violetty Rekus, Marta Jaskota, Katarzyna Michalska, Anetta Miškovec, obrazů Lubomíra Stýskaly z Města Albrechtic a dřevěných plastik od Karla Veličky z Krnova.

Zahájení sezóny potřinácté a zase jiné. Že tomu tak je, potvrdil ve svém vystoupení rovněž kastelán Jaroslav Hrubý. V linhartovském zámku se nezachoval žádný mobiliář, žádné umělecké předměty a až na malé výjimky ani originální štuky a malby stěn. Své vykonaly válečné i poválečné události, nenechaví lidé i vandalové, požár. Bývalou krásu dnes můžeme obdivovat jen na omezeném počtu dochovaných fotografií.

Celý text včetně 81 fotografií ze zahájení - klikněte ZDE


Další expozice, zámecký park a dobrá zpráva z města...

Jestli jste jen trochu zvědaví co je nového, klikněte na náhledové obrázky...


Příprava expozic pro sezónu 2018 finišuje...

Účastníci slavnostního zahájení zámecké sezóny a kulturního léta 2018 vstoupí do zámku v sobotu 12. května. Do té doby musí být ve všech prostorách, kam mají návštěvníci přístup, vytřené podlahy, umytá okna i skla ve vitrínách, uklizena sociální zařízení.

Adolf Born - známková tvorba, mapa Giro d´Italia a tým "Dvojky"...

Náhledy plakátů můžete kliknutím zvětšit na celou plochu displeje...

Kastelán Jaroslav Hrubý jako vždy neponechává nic náhodě, uklízí se skoro denně, jak to jen trochu jde. Všichni stálí spolupracovníci se pravidelně střídají podle potřeby. Ten, kdo je s nimi ale pokaždé, je Jaroslav Hrubý. A když zrovna něco nepřeváží nebo neumývá podlahy, věnuje se přípravě expozic. 
 

Miniaturní likérové lahvičky ze sbírky p. Haralda Rosnera...

Proto i v současné době týden co týden někam cestuje. Jednou je to do Prahy do Poštovního muzea pro materiál na expozici známkové tvorby Adolfa Borna, jindy zase přiveze fotografie z výpravy týmu koloběžkářů, účastníků projektu KICK ITALY 2017, který je spojen s nadačním fondem Petra Koukala. Motto akce je příznačné: „MÁŠ KOULE ŽÍT?"

Porcelán značky "Cibulák" ze sbírky paní Dušany Rosnerové...

Petr je osminásobným mistrem České republiky v badmintonu, je to mladý kluk, ročník 85. V roce 2010 se léčil ze závažného onemocnění, rakoviny varlat. Naštěstí úspěšně. Posléze založil Nadační fond Petra Koukala a v rámci projektu „STK pro chlapy" se snaží změnit myšlení a chování mužů. Jeho heslem je: „Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!" (Celý text včetně 39 fotografií z přípravy expozic - klikněte ZDE)


Velikonoční prohlídka zámku v Hošťálkovech...

Vůbec poprvé byl pro návštěvníky zpřístupněn zámek v Hošťálkovech 27. prosince 2015. Jeho majitel, pan Ruszó, věnuje nemalé finanční prostředky na jeho rekonstrukci. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze na konci šestnáctého století a dostavěn ve století osmnáctém. Budova má tři jednopatrová křídla s mansardovou střechou. Součástí zámku je také park.
 

Video v délce 8:26...

Zámek se návštěvníkům otevírá pouze příležitostně, jak tomu bylo právě v sobotu 30. března 2018 pod názvem Velikonoční prohlídka. Kdo přišel, určitě nelitoval. Za podívání stály ukázky historického šermu, málokdo odolal možnosti koupit si na jarmarku něco pěkného nebo nějakou dobrotu na jídlo či pití. Třešničkou na dortu byla možnost komentované prohlídky s průvodkyněmi p. Bc. Andreou Šírovou a PhDr. Ľubicou Mezerovou. Zámek v Hošťálkovech se tak pomalu stává dalším důvodem k návštěvě krnovského a osoblažského regionu.

Video a text Karel Knapp